Slovenské nemocnice by potrebovali viac peňazí, no financovať ich neustále vo väčšej miere nie je dlhodobo možné a ani efektívne. Existuje však iné riešenie? Projekt Zdravá zmena prinesie do nemocníc peniaze bez toho, aby bolo potrebné ich dotovať zo štátnej kasy.

Kvalitná a cielená zdravotná starostlivosť ide totiž ruka v ruke s úsporou peňazí. Už dnes približne jedno zo štyroch nemocničných lôžok zíva prázdnotou. Preto ak sa na oddeleniach zrušia nevyužívané lôžka, môžu nemocnice získať viac peňazí na tie postele, ktoré pacientom slúžia. Po novom tak nebudú musieť na oddeleniach držať lôžka, ktoré nepotrebujú. Nechajú si len toľko lôžok, koľko dokážu reálne využiť, prípadne potrebujú do rezervy. Nemocnica však aj napriek zrušeniu týchto lôžok o peniaze nepríde. Práve naopak, príjem zostane nezmenený, klesnú len náklady, keďže počet lôžok na oddelení bude nižší. Do roku 2030 by tak zdroje na jedno lôžko mali stúpnuť zo súčasných 29 204 eur až na 38 521 eur, čo je o 32 % viac. Tento rozdiel tak môže vedenie nemocnice použiť na rekonštrukciu priestorov, nákup moderných prístrojov či platy lekárov a sestier.

 Dnešný stav
(2017)*
Pri súčasne nastavenom
systéme (2030)**
Po zavedení projektu
„Zdravá zmena“ ** (2030)

zdroje na jedno lôžko za rok29 204 EUR25 222 EUR38 521 EUR
--14%+32%

Ďalšie peniaze môžu nemocnice ušetriť vďaka zníženiu počtu opakovaných operácií či hospitalizácii. V prípade, že je pacient opätovne operovaný alebo hospitalizovaný pre ten istý zdravotný problém, predstavuje to nielen vyššie riziko komplikácií pre samotného pacienta, ale tiež zbytočnú platbu poisťovne za výkon, ktorý už raz uhradila. Tým, že operácie budú robiť len oddelenia, ktoré znížia počet opakovaných operácií a hospitalizácii o polovicu, nebudú sa zbytočne míňať peniaze.

Prečítajte si viac

Lepšie výsledky liečby

Štát by mal pacientom umožniť, aby si mohli vyberať nemocnicu podľa výsledkov liečby

Ak stratifikácia neprejde ako celok, vláda by mala zvážiť aspoň schválenie vyhodnocovania kritérií kvality.

Čítajte dalej

Odborníci a pacienti podporujú Zdravú zmenu

Ministerka zdravotníctva zvolala tlačovú besedu za prítomnosti renomovaných odborníkov, aj zástupcov pacientov.

Čítajte dalej

Zdravú zmenu vláda odložila

Vláda zatiaľ Zdravú zmenu neschválila. Podľa slov premiéra P. Pellegriniho je na jej prijatie ešte stále čas.

Čítajte dalej

Zdravá zmena pôjde na rokovanie vlády už v auguste

A. Kalavská si od ústavného zákona sľubuje pokračovanie Zdravej zmeny aj po voľbách. Návrh predloží na vládu už 21. augusta.

Čítajte dalej

Autori
projektu