Doliečiť sa budete môcť blízko svojho domova

Pacient po vážnejšej operácii potrebuje často na doliečenie týždne, niekedy aj mesiace. Najmä u starších ľudí je tento proces prirodzene dlhší. No i keď na základné zotavenie po zákroku potrebujeme viac času, nemocnica nás skrátka nemôže nechať na tzv. akútnom lôžku. Prečo je tomu tak? Tieto lôžka totiž potrebuje uvoľniť pre ďalších pacientov, ktorí čakajú na operáciu.

Stáva sa tak, že čiastočne alebo plne ležiaceho pacienta prepustia domov, kde zostáva starostlivosť na pleciach rodinných príslušníkov. Pokiaľ ale nie ste profesionálnym ošetrovateľom či zdravotníkom, môžete sa nevedomky dopustiť chýb a spôsobiť tak svojmu blízkemu ďalšie zbytočné problémy.

Zároveň sa musíte pripraviť na to, že utrpí aj vaša peňaženka. Keďže plnohodnotná starostlivosť o ležiaceho pacienta sa dá len ťažko skĺbiť s prácou, hrozí vám pokles príjmu a v tom horšom prípade aj strata zamestnania. Prečo by ste sa mali rozhodovať medzi zárobkom a vašimi blízkymi, ktorí potrebujú pomoc? Je fér žiadať od pacienta, aby sa šiel doliečiť domov, kde si s veľkou pravdepodobnosťou nebude vedieť zabezpečiť potrebnú starostlivosť?

Modelový príklad doliečovania pacienta v súčasnosti

V najbližších rokoch by sa preto v rámci projektu Zdravá zmena malo postupne vytvoriť minimálne 3 000 nových lôžok následnej a dlhodobej starostlivosti, ktoré pacientom zabezpečia potrebný komfort a odborné doliečovanie. Na ich vznik sa využijú lôžka z nemocničných oddelení, ktoré nesplnia kritéria pre kvalitnú a bezpečnú liečbu stanovené Ministerstvom zdravotníctva SR.

Čo si pod tým predstaviť? Zotavovanie po liečbe alebo operácii bude možné tak dlho, ako to bude potrebné. Okrem toho, že bude pacientom poskytnutá odborná zdravotná starostlivosť, doliečiť sa budú môcť čo najbližšie k miestu svojho bydliska. Už dnes chodí viac ako 40 % z nás za kvalitnejšie vykonanou operáciou do nemocnice, ktorú máme vzdialenú viac ako 30 minút od domova.1

V projekte Zdravá zmena sa myslelo aj na to, ako skĺbiť najlepšiu možnú liečbu s čo možno najpohodlnejším doliečovaním. Ak by sa teda napríklad pacient z Púchova rozhodol pre zákrok v Trenčíne, pretože je tam úspešnosť liečby lepšia, môže absolvovať operáciu tam, no doliečovať sa už bude na špecializovaných lôžkach v Ilave alebo jej okolí, kde bude môcť byť v kontakte so svojimi blízkymi.

Modelový príklad doliečovania pacienta po zavedení Zdravej zmeny do praxe

Pohodlnejšie doliečovanie s lepšími výsledkami nebude jediným pozitívom, ktoré projekt Zdravá zmena prinesie. Tým, že sa budú pacienti doliečovať na špecializovaných lôžkach, ušetria sa financie, ktoré môžu byť použité na modernizáciu nemocníc.

Dnes totiž využívame na doliečovanie tzv. lôžka akútnej starostlivosti, ktoré však primárne slúžia na liečbu vážnych stavov a sú drahšie. Naopak náklady na lôžko, ktoré má po novom slúžiť na následnú a dlhodobú starostlivosť, sú podstatne nižšie.


Zdroje:
VšZP, Dôvera, Union, BCG1

Prečítajte si viac

Dlhodobá starostlivosť

Dostupnosť nemocníc sa zachová

Ak by vo vašom regióne došlo k zrušeniu konkrétneho oddelenia, nemusíte sa obávať, že za svojim lekárom pocestujete desiatky kilometrov.

Čítajte dalej

Autori
projektu