Kto by nechcel mať istotu, že ho bude operovať špičkový a skúsený lekár? Aby dostali pacienti záruku naozaj bezpečnej a kvalitnej liečby, budú musieť oddelenia v nemocniciach vykonať minimálny počet operácií ročne a zároveň znížiť počet opakovaných hospitalizácii a operácii až o polovicu. Ak je totiž pacient pre ten istý zdravotný problém znovu operovaný alebo hospitalizovaný, môže to byť signál nesprávnej či nedostatočnej liečby.

V prípade, že oddelenie v nemocnici nesplní tieto kritéria, operačné zákroky mu zdravotná poisťovňa nepreplatí. Pacientov však bude môcť operovať aj naďalej, samozrejme ak si to sami zaplatia. Dnes sa napríklad každý 14. pacient vráti späť do nemocnice po operácii obličky alebo obličkovej panvičky. Ak bude chcieť nemocnica aj naďalej pokračovať v tomto type operácie a svojim pacientom ponúkať naozaj kvalitnú zdravotnú starostlivosť, bude musieť do roku 2023 znížiť toto číslo o polovicu, teda na maximálne každého 32. pacienta. Známkou kvalitného operatéra je tak bezpochyby počet vykonaných, ako aj úspešne zvládnutých zákrokov. Aby mali pacienti garantované, že lekár má dostatočnú prax a skúsenosť, bude musieť vykonať minimálny počet operácii za rok. Ukazuje sa totiž, že čím nižší počet operácii lekár urobí, tým vyššie je pre pacienta riziko zdravotných komplikácií.

Dnes máme na Slovensku oddelenia, ktoré ročne vykonajú len 2 – 5 operácií toho istého typu. Pri tak malom počte operácií lekár jednoducho nemôže získať dostatočné skúsenosti. Po novom by tak malo, napríklad pri operáciách v oblasti brušnej dutiny, zoperovať oddelenie v nemocnici minimálne 30, ideálne však 70 a viac pacientov.

Nové kritériá budú od roku 2020 platiť pre 24 operačných zákrokov vo všetkých slovenských nemocniciach. Vďaka jednotným pravidlám, tak pacienti získajú naozaj kvalitnú a bezpečnú liečbu všade na Slovensku.

Prečítajte si viac

Lepšie výsledky liečby

Štát by mal pacientom umožniť, aby si mohli vyberať nemocnicu podľa výsledkov liečby

Ak stratifikácia neprejde ako celok, vláda by mala zvážiť aspoň schválenie vyhodnocovania kritérií kvality.

Čítajte dalej

Odborníci a pacienti podporujú Zdravú zmenu

Ministerka zdravotníctva zvolala tlačovú besedu za prítomnosti renomovaných odborníkov, aj zástupcov pacientov.

Čítajte dalej

Zdravú zmenu vláda odložila

Vláda zatiaľ Zdravú zmenu neschválila. Podľa slov premiéra P. Pellegriniho je na jej prijatie ešte stále čas.

Čítajte dalej

Zdravá zmena pôjde na rokovanie vlády už v auguste

A. Kalavská si od ústavného zákona sľubuje pokračovanie Zdravej zmeny aj po voľbách. Návrh predloží na vládu už 21. augusta.

Čítajte dalej

Autori
projektu