Nové pravidlá pre všetky nemocnice prinesú pacientom lepšiu liečbu

Každý očakáva, že dostane najlepšiu možnú liečbu a starostlivosť. Jedným z cieľov projektu Zdravá zmena bude postupne v najbližších rokoch znížiť počet opakovaných operácií či hospitalizácii až o 50 %.

Pacient často nedokáže posúdiť, ktoré oddelenie či nemocnica mu v porovnaní s tými ostatnými dokáže zabezpečiť lepšiu liečbu a starostlivosť. Keď navyše nastane problém, už ani nie je čas to riešiť. Vďaka projektu Zdravá zmena nebudete musieť viac premýšľať, do koho rúk sa zveriť. Nové a rovnaké kritériá pre kvalitnú a bezpečnú liečbu budú platiť pre všetky nemocnice na Slovensku.

Ak je totiž pacient v krátkom čase znovu operovaný alebo hospitalizovaný pre ten istý zdravotný problém, môže to znamenať, že nebol v nemocnici správne alebo dostatočne liečený. Takéto opakované operácie sú nielen zbytočným stresom a zásahom do jeho bežného života, no predstavujú aj ďalšie riziko pre jeho zdravotný stav. Nezanedbateľný nie je ani dopad na jeho príjmy, ktoré sa mu v dôsledku práceneschopnosti znížia.

Ďalším kritériom pre nemocnice, ktoré prinesie pacientom kvalitnejšiu a bezpečnejšiu liečbu, bude minimálny počet výkonov. Štúdie totiž ukazujú, že s nízkym počtom výkonov na oddeleniach stúpa riziko opakovaných operácií, aj zbytočných úmrtí pacientov. Po novom bude teda jasne dané, koľko výkonov sa bude musieť urobiť na jednotlivých oddeleniach v nemocniciach. Pretože len skúsený lekár môže pacientovi zaručiť kvalitný výsledok.

Táto zmena je nevyhnutná. Ukázalo sa totiž, že Slováci ležia v nemocnici dlhšie a častejšie než pacienti z krajín západnej Európy. Smutné však je, že na výsledkoch liečby sa to nijako neodzrkadľuje. Ďalšou nepotešujúcou správou pre nás je, že oproti týmto krajinám máme až o 150 % vyššiu mieru odvrátiteľných úmrtí,1 teda takých, ktorým by sa dalo predísť kvalitnou zdravotnou starostlivosťou.(Čítajte viac)

Ako sa docieli lepšia liečba a zdravotná starostlivosť pre pacientov? Nové pravidlá pre nemocnice predstavilo Ministerstvo zdravotníctva SR už v novembri 2018. Úloha pre všetky nemocnice a ich oddelenia bude jasná. Buď splnia ministerstvom stanovené kritéria a budú pokračovať vo svojej práci ako doposiaľ, alebo ich nesplnia a zdravotné poisťovne im výkony nepreplatia. V praxi to bude znamenať, že pokiaľ dané oddelenie zanikne, pacient sa bude môcť obrátiť na oddelenie v susednej nemocnici, ktoré stanovené kritéria spĺňa. Budete tak mať istotu, že vy a vaši blízki dostanete naozaj kvalitnú zdravotnú starostlivosť.


Zdroje:
Eurostat1

Prečítajte si viac

Lepšie výsledky liečby

Štát by mal pacientom umožniť, aby si mohli vyberať nemocnicu podľa výsledkov liečby

Ak stratifikácia neprejde ako celok, vláda by mala zvážiť aspoň schválenie vyhodnocovania kritérií kvality.

Čítajte dalej
Lepšie výsledky liečby

Záleží nám na kvalite, aj dostupnosti zdravotnej starostlivosti

O Zdravej zmene hovorili v Správach RTVS ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská a generálny riaditeľ Inštitútu zdravotnej politiky Martin Smatana.

Čítajte dalej
Lepšie výsledky liečby

Len skúsený lekár je zárukou kvalitne vykonanej operácie

Ak je pacient pre ten istý zdravotný problém znovu operovaný alebo hospitalizovaný, môže to byť signál nesprávnej či nedostatočnej liečby.

Čítajte dalej

Autori
projektu