Viac peňazí na jedno lôžko zabezpečí krajšie prostredie a lepšie vybavenie nemocníc

Kto by neuvítal počas svojho pobytu v nemocnici príjemnejšie a krajšie prostredie? Koho by nepotešilo, keby nemusel mesiace čakať na vyšetrenie alebo keby dostal presnejšie výsledky vďaka moderným prístrojom v nemocniciach? Peňazí v zdravotníctve je však nedostatok, a aj keď už Ministerstvo zdravotníctva SR začalo s postupnou modernizáciou vybavenia nemocníc, stále to nestačí.

Projekt Zdravá zmena by mal pacientom priniesť nielen väčšie pohodlie počas pobytu v nemocnici, ale aj kvalitnejšiu liečbu vďaka lepšiemu prístrojovému vybaveniu jednotlivých oddelení. V roku 2017 sme mali na Slovensku takmer 31 700 lôžok akútnej zdravotnej starostlivosti, no približne 1 zo 4 postelí zívala prázdnotou.1 Prevádzkové náklady za ňu však boli aj napriek tomu platené zo zdravotného poistenia.

Cieľom projektu Zdravá zmena je ponechať na oddeleniach v nemocniciach len toľko lôžok, koľko sa pacientmi využíva alebo je potrebné ponechať do rezervy. Ostatné, v súčasnosti nevyužité lôžka by sa mohli použiť na následnú a dlhodobú starostlivosť.

Pacienti na akútnych lôžkach, ktorí sú krátko po operácii alebo sa intenzívne liečia, potrebujú zväčša iný typ starostlivosti ako dlhodobo chorí pacienti či pacienti, ktorí sa zotavujú po operačnom zákroku. V konečnom dôsledku by sa tak neušetrili len náklady na lôžka, ale aj samotná starostlivosť o pacientov by bola cielenejšia.(Čítajte viac)

Dnes vyjdú náklady na jednu nemocničnú posteľ v priemere na 29 204 eur za rok.2 Viac peňazí na lôžko môže priniesť zníženie počtu postelí o tie, ktoré sa nevyužívajú. Menej lôžok pritom nebude znamenať menej peňazí pre oddelenie. Práve naopak, celková dotácia zostane rovnaká ako dnes. Po novom by tak malo pripadnúť na jednu nemocničnú posteľ až 38 521 eur, teda asi o 30 % viac.2

Vďaka takto ušetreným peniazom by mohlo vedenie nemocnice samé stanoviť priority v rámci obnovy svojich priestorov a prístrojového vybavenia. A pacienti by tak okrem príjemnejšieho prostredia na oddeleniach získali aj kvalitnejšiu liečbu a cielenejšiu zdravotnú starostlivosť.


Zdroje:
MoH, VšZP, Dôvera, Union, BCG1
MZ SR, BCG2

Prečítajte si viac

Moderné nemocnice

Ako sa zvýši kvalita nemocníc

Všetci vieme, že slovenské nemocnice potrebujú viac peňazí, no i to, že do nich nemôžeme neustále nalievať viac a viac.

Čítajte dalej

Autori
projektu