Od roku 2020 budú pre všetky slovenské nemocnice platiť rovnaké kritéria, ktoré zabezpečia pacientom kvalitnejšiu a bezpečnejšiu liečbu, nemocniciam viac peňazí na lôžko a aj viac času na pacientov.

Kampaň „Zdravá zmena” vychádza z projektu stratifikácie nemocníc pod záštitou Ministerstva zdravotníctva SR a Asociácie zdravotných poisťovní SR. Tá ma do slovenských nemocníc priniesť najrozsiahlejšie zmeny za posledných 15 rokov v prospech nielen nás pacientov, ale aj zdravotníkov. Od roku 2020 budú pre všetky slovenské nemocnice platiť rovnaké kritéria, ktoré zabezpečia pacientom kvalitnejšiu a bezpečnejšiu liečbu, nemocniciam viac peňazí na lôžko a aj viac času na pacientov.

Ministerstvo zdravotníctva SR reaguje týmito zmenami predovšetkým na nelichotivé výsledky liečby nás Slovákov. Aj napriek tomu, že trávime v nemocnici viac času ako je tomu v krajinách západnej Európy, na našej liečbe sa to nijako neodzrkadľuje. Navyše máme až 2,5-násobne vyšší počet odvrátiteľných úmrtí, teda takých úmrtí, ktorým by sa dalo predísť kvalitnou zdravotnou starostlivosťou.

Slovensko však bude musieť čeliť aj ďalším výzvam. Obyvateľstvo starne, a tak nám začnú čím ďalej, tým viac chýbať lôžka dlhodobej starostlivosti a geriatrické lôžka. Naopak počet pôrodov rok od roka klesá a už dnes zostáva čoraz viac lôžok na pôrodníckych oddeleniach nevyťažených. Pokiaľ sa týmto zmenám neprispôsobíme, nedostaneme v slovenských nemocniciach o pár rokov liečbu a starostlivosť, akú by sme potrebovali. Expertný tím zložený z Ministerstva zdravotníctva SR, Inštitútu zdravotnej politiky, Asociácie zdravotných poisťovní a medzinárodnej konzultačnej spoločnosti The Boston Consulting Group sa ešte v roku 2018 pozrel na to, ako sa s podobnými výzvami vysporiadali iné krajiny. Tie vďaka zmenám dokázali zabezpečiť pre svojich pacientov naozaj kvalitnú, bezpečnú liečbu a zdravotnú starostlivosť.

Každý z nás vie, že zmena je potrebná a projekt stratifikácie nám má priniesť taký systém do nemocníc, aby z neho mohli ťažiť pacienti aj samotní zdravotníci. Čo prinesie stratifikácia pacientom:

  • Kvalitnejšiu liečbu pre každého z nás
  • Viac času na pacienta vďaka menej vyťažených zdravotníkov
  • Moderné nemocnice, vrátane technického vybavenia
  • Dlhodobú starostlivosť o pacienta po operácii či liečbe blízko domova

Prečítajte si viac

Lepšie výsledky liečby

Štát by mal pacientom umožniť, aby si mohli vyberať nemocnicu podľa výsledkov liečby

Ak stratifikácia neprejde ako celok, vláda by mala zvážiť aspoň schválenie vyhodnocovania kritérií kvality.

Čítajte dalej

Odborníci a pacienti podporujú Zdravú zmenu

Ministerka zdravotníctva zvolala tlačovú besedu za prítomnosti renomovaných odborníkov, aj zástupcov pacientov.

Čítajte dalej

Zdravú zmenu vláda odložila

Vláda zatiaľ Zdravú zmenu neschválila. Podľa slov premiéra P. Pellegriniho je na jej prijatie ešte stále čas.

Čítajte dalej

Zdravá zmena pôjde na rokovanie vlády už v auguste

A. Kalavská si od ústavného zákona sľubuje pokračovanie Zdravej zmeny aj po voľbách. Návrh predloží na vládu už 21. augusta.

Čítajte dalej

Autori
projektu