V Bratislave, 21. august 2019 – Vláda dnes schválila novelu zákona 578/2004 Z. z. o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti, z ktorej však vypustila všetky časti zavádzajúce do praxe Zdravú zmenu.

Dôvodom mala byť chýbajúca podpora vládnych strán pre predložený návrh. Ako po rokovaní vlády povedal premiér Peter Pellegrini, ministerka zdravotníctva má do konca septembra čas na to, aby si získala podporu vládnych a parlamentných strán.

Aby sa totiž stihla prípravná fáza projektu, ktorá je plánovaná na 1. január 2020, je potrebné predložiť návrh zákona na septembrové rokovanie Národnej rady SR. Je teda na pani ministerke Kalavskej, aby sa v priebehu nasledujúceho mesiaca stretla spolu so svojim tímom so všetkými predstaviteľmi parlamentných politických strán a ešte raz im vysvetlila celú podstatu a systém fungovania Zdravej zmeny.

Projekt Zdravá zmena má v najbližších rokoch priniesť do slovenských nemocníc lepšie výsledky liečby a dostupnejšiu zdravotnú starostlivosť pre pacientov. Jej cieľom je zadefinovať rozsah poskytovania zdravotnej starostlivosti na lokálnej, regionálnej a národnej úrovni, ako aj minimálny počet výkonov, ktorý zaručí pacientom kvalitnú a bezpečnú liečbu v každej nemocnici na Slovensku.

Prečítajte si viac

Lepšie výsledky liečby

Štát by mal pacientom umožniť, aby si mohli vyberať nemocnicu podľa výsledkov liečby

Ak stratifikácia neprejde ako celok, vláda by mala zvážiť aspoň schválenie vyhodnocovania kritérií kvality.

Čítajte dalej

Odborníci a pacienti podporujú Zdravú zmenu

Ministerka zdravotníctva zvolala tlačovú besedu za prítomnosti renomovaných odborníkov, aj zástupcov pacientov.

Čítajte dalej

Zdravá zmena pôjde na rokovanie vlády už v auguste

A. Kalavská si od ústavného zákona sľubuje pokračovanie Zdravej zmeny aj po voľbách. Návrh predloží na vládu už 21. augusta.

Čítajte dalej
Lepšie výsledky liečby

Záleží nám na kvalite, aj dostupnosti zdravotnej starostlivosti

O Zdravej zmene hovorili v Správach RTVS ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská a generálny riaditeľ Inštitútu zdravotnej politiky Martin Smatana.

Čítajte dalej

Autori
projektu